Czy ta książka jest tylko dla dzieci?

Charlie i fabryka czekolady to książka regularnie zdobywająca wysokie miejsca w rankingach na najlepszą powieść dziecięcą. Co sprawia, że ta lektura osiąga tak dobre wyniki? Przede wszystkim styl Roalda Dahla, który mocno wpływa na wyobraźnię odbiorcy i pobudza ją do działania. Jednocześnie amerykańskiemu autorowi udało się wykreować magiczną historię łapiącą za serce nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Czy Charlie i fabryka czekolady książka (skuteczne) to faktycznie opowieść warta naszej uwagi?

Świat słodkości

Roald Dahl przedstawia nam opowieść o chłopcu, który był w stanie poświęcić wiele, aby pomóc swojej rodzinie. Nie jest to jednak książka smutna i przygnębiająca. Wręcz przeciwnie. To historia, w której liczą się marzenia oraz odwaga, aby po nie sięgać. Pomiędzy kolejnymi przygodami głównego bohatera autor przemyca proste i wartościowe morały. Nie robi tego w sposób nachalny, a raczej stara się je naturalnie wpleść w opowieść. Dzięki temu młody czytelnik nie ma wrażenia, że ktoś mu coś sugeruje lub zachęca, aby spojrzał na dane zdarzenie z innej perspektywy. Zamiast tego odbiorca sam dochodzi do konkluzji i uczy się więcej na temat empatii oraz szacunku do innych.

Dla dorosłych i dla dzieci

Charlie i fabryka czekolady to wartościowa lektura, która nauczy czegoś nowego nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. Maluchom pokaże, że nie każde ich zachowanie ma swoje konsekwencje, bez względu na to, jakie były intencje dziecka. Z kolei dorosłym unaoczni, że dzieci inaczej patrzą na świat i go rozumieją. Często coś, co jest jasne dla rodziców, nie jest takie dla ich dzieci. Problemy komunikacyjne to zwyczajna rzecz w rodzinie, warto jednak pracować nad nimi i starać się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Charlie i fabryka czekolady to jedna z bardziej empatycznych, ale i zabawnych opowieści. Jej niepomierną zaletą jest duże tempo akcji oraz barwni bohaterowie, którzy sprawiają, że historię można czytać kilkukrotnie.